« powrót

Rośliny akwariowe

  1. Dlaczego moje rośliny słabo rosną ?
  2. Podłoże dla roślin

Dlaczego moje rośliny słabo rosną ?

Oświetlenie

Najczęstszą przyczyną słabego rozwoju lub marnienia roślin jest niedostatek światła. Jeśli nie masz możliwości zainstalowania w pokrywie akwarium dodatkowych świetlówek (np. nie ma już miejsca) możesz intensywność oświetlenia wzmocnić, zakładając za świetlówkami odbłyśnik, lub wyklejając wnętrze pokrywy lustrzaną folią (można takie dostać w sklepach z tapetami i dywanami). Jeśli i to okaże się za mało - możesz spróbować umieścić w pokrywie 2-3 malutkie lampy halogenowe, zasilane prądem 12V. Zajmują one niewiele miejsca, przetwornik możesz umieścić poza pokrywą, a jako dodatkowy efekt uzyskasz piękne refleksy na dnie zbiornika i liściach roślin. POnadto mozna poprawić warunki oświetleniowe poprzez wydłużenie "dnia" w akwarium z typowych 10 do około 13 godzin (więcej niż 14 jest niewskazane ze względu na metabolizm roślin). Warto przy tym zaopatrzeć się w "timer" automatycznie włączający i wyłączający światło o określonych porach - najtańszy można kupić w supermarkecie za 20-25 zł.

Jeśli i to jest niemożliwe - zapewne powinieneś pomyśleć o zupełnie nowej pokrywie z większą ilością świetlówek, lub poprzestać na roślinach nie wymagających dużo światła (anubiasy, część onowodków Aponogeton sp., większość zwartek Cryptocoryne sp., niektóre żabienice Echinodorus sp., mech jawajski). Można się przy wyborze roślin kierować orientacyjnymi wskazówkami, jakie znajduja sie na stronie z tłumaczeniem doskonałej witryny The Krib FAQ.

Nawożenie

Rośliny do rozwoju potrzebują nie tylko światła i dostarczanych przez ryby oraz z pokarmem związków azotu i fosforu, ale również innych makroelementów (potas, wapń, magnez, siarka, żelazo) i mikroelementów (m.in. sód, chlor, mangan, bor, miedź, molibden, kobalt). Każda z roślin ma inne wymagania odnośnie tych składników, przy czym niektóre z nich mogą być przez roślinę magazynowane przez dłuższy czas. Jednak brak choćby jednego z nich powoduje zahamowane wzrostu rośliny, co natychmiast jest wykorzystywane przez glony. O ile składniki te nie są uzupełniane z wodą w trakcie podmiany - bo przecież każda woda ma inny skład - to trzeba je uzupełniać przez nawożenie. Na rynku jest dostępnych wiele rozmaitych nawozów akwarystycznych, i w praktyce każdy musi sprawdzić, jaki z nich będzie najlepszym uzupełnieniem dla danego zbiornika. Nie wolno tylko stosować nawozów ogrodniczych - nadmiar zawartych w nich związków azotowych byłby niebezpieczny dla obsady zbiornika.

Dwutlenek węgla CO2

Dwutlenek węgla jest potrzebny roślinom do fotosyntezy. W warunkach silnego oświetlenia (powyżej 0.7 W/litr) w akwarium niezbędne będzie nawożenie CO2 - w przeciwnym wypadku nie tylko rośliny nie będą mogły w pełni wykorzystać światła, ale mogą wręcz spowodować nadmierny wzrost pH (spowodowany dekalcyfikacją), groźny dla ryb.

Zdecydowana większość roślin najlepiej się czuje w wodzie lekko kwaśnej, o pH zbliżonym do 6,5-6,8. Przez większość roślin CO2 jest dobrze przyswajany przy pH poniżej 7. Ponieważ tworzy on w wodzie słaby kwas, nawożąc wodę dwutlenkeim węgla, nie tylko dostarczamy roślinom "pokarm", ale również poprawiamy warunki jego przyswajania. Jednak uwaga ! Nadmiar dwutlenku węgla spowodowany jego niekontrolowanym podawaniem (np. prosto z butli gazowej, lub nie uzupełniany silnym oświetleniem) może tak znacznie obniżyć pH wody, że spowoduje to zatrucie ryb, a nawet śmierć całej obsady.

Podłoże dla roślin

Jeśli chcesz mieć akwarium z roślinami, na podłoże w akwarium należałoby wybrać drobny żwirek 2-10 mm. Przed włożeniem do zbiornika żwir należy płukać tak długo, aż nie będzie w nim widać żadnych organicznych szczątków, a po zmąceniu stojąca nad nim woda będzie krystalicznie czysta po upływie ok. 30 sekund. Rośliny lubią niewielki dodatek gliny do podłoża, w postaci niewielkich 1-2 cm kulek, wcześniej przygotowanych i wysuszonych. Glina musi być czysta, nie może pochodzić z miejsc skażonych odpadami przemysłowymi. Jeśli nie stosujesz gliny, dobrze byłoby dodać AquaLit'u w stosunku 1:4-1:2. Na wierzch można dać nieco grubszy żwir, lub czarny, bazaltowy. Można również dodać niewielką ilość żwiru z funkcjonującego, ustabilizowanego zbiornika (o ile nie jest zarażony sinicami czy innymi glonami) - taki dodatek znacznie przyspieszy stworzenie w podłożu korzystnego środowiska bakteryjnego.

Drobny piasek jest nieprzydatny do zbiorników z roślinami, ponieważ uniemożliwia przewietrzanie korzeni, co będzie powodować ich gnicie i wydzielanie trującego dla ryb siarkowodoru. Natomiast jest on znakomitym podłożem do zbiorników pozbawionych roślin (np. akwariów z pielęgnicami afrykańskimi), ponieważ drobny, jasny piasek wygląda bardzo atrakcyjnie i łatwo z niego uprzątnąć nieczystości.

Jeśli chcesz obniżać twardość i pH wody, warto pod żwirem ułożyć trochę włóknistego torfu - jednak licz się z tym, że będzie on barwił wodę na brązowo, a każde przesadzanie roślin będzie wzbijało tumany pyłu.