« powrót

Rybki w akwarium

  1. Dobór gatunków
  2. Ile mogę włożyć rybek ?
  3. Ile dawać jeść ?

Dobór gatunków

Zanim kupisz ryby, zastanów się jakim gatunkom możesz zapewnić właściwe warunki. Poczytaj książki, poszukaj informacji w internecie, spytaj innych akwarystów. Musisz dla każdego gatunku ryb sprawdzić jak ma zakres tolerancji odnośnie pH, twardości i temperatury. Następnie - zadbaj o to, by nie umieszczać w jednym zbiorniku gatunków o diametralnie odmiennych wymaganiach. Parametry docelowe zbiornika muszą się mieścić w zakresie tolerancji wszystkich wybranych gatunków. Dla niektórych ryb, niektóre z wymienionych cech wody nie mają większego znaczenia - np. większość zbrojników czy kiryski dobrze się czują zarówno w pH=6.5 jak i pH=8 , zakres tolerancji na twardość mają od GH=5 do GH=20, a na temperaturę od 20 do 30°C. Inne z kolei ryby mają bardzo wąskie zakresy tolerancji - i takich ryb prawdopodobnie nie powinieneś wybierać do swojego pierwszego zbiornika. Nie umieszczaj też razem ryby drapieżnej z rybą, która stanie się jego ofiarą - chyba, że chcesz np. karmić pielęgnice żywymi gupikami.

Zaplanuj docelowe parametry zbiornika stosownie do wody jaką masz w kranie i ryb jakie chcesz hodować. Parametry wody nie muszą być identyczne z wodą kranową, ale musisz wiedzieć czego się spodziewać, a w niewielkich zakresach można je stosunkowo łatwo zmodyfikować. PH i twardość można obniżać za pomocą torfu lub lignitów, podwyższać piaskiem marmurowym lub wapniowym. Jeśli bardzo mocno musisz obniżyć twardość, potrzebny będzie filtr odwróconej osmozy, tzw. RO. Pozwoli on uzyskać twardość ogólną 2-5°n, jakiej potrzebują niektóre ryby - np. paletki.

Informacje o parametrach wody kranowej uzyskasz badając ją samodzielnie za pomocą odpowiednich testów, możesz też zanieść próbkę wody do sklepu akwarystycznego - większość z nich bez większych przeszkód powinna zgodzić się na przebadanie wody. Możesz tez złożyć w zakładzie wodociągowym w swojej miejscowości prośbę o podanie parametrów wody - zakłady te mają obowiązek na takie pytania odpowiadać.

Możesz dobrać gatunki ryb tak, jak żyją one razem w naturze - czyli ryby pochodzące z jednego biotopu. W większości zbiorników będziesz potrzebował "czyścicieli" - ryby żerujące przy dnie (zwykle jakieś kiryski) i "glonojady" (najczęściej któreś ze zbrojników).

Zadbaj o to, by ryby stadne żyły w grupkach, minimum po 4-5 osobników, a jeszcze lepiej co najmniej 8 - np. kiryski, czy neony - wiele ryb zyskuje urok dopiero w stadzie. Dużo lepiej będzie wyglądało akwarium, a ryby będą w nim szczęśliwsze, jeśli zamiast dobierać "kolorową parę takich" i "drugą parę siakich" zdecydujesz się na jeden gatunek w niewielkim stadku - ryby nie będą się czuły osaczone, chowały po kątach, lecz przejmą całą dostępną przestrzeń. Z drugiej strony, nie umieszczaj razem ryb, które są agresywne dla pobratymców (jak np. 2 bojowniki w jednym akwarium)

Ile mogę włożyć rybek ?

Przed zakupem ryby sprawdź, jaka duża może ona urosnąć i planuj obsadę dla dorosłych osobników. Nie umieszczaj razem ryb znacznie różniących się rozmiarami, bo duża ryba będzie stresowała mniejsze. Oblicz, ile wody jest w napełnionym zbiorniku i zaplanuj odpowiednio do niej ilość ryb jakie tam włożysz. Nie wolno również wpuszczać ryb do zbyt małego dla nich zbiornika - skalary będą się źle czuły w akwarium niższym niż około 50cm, a typowa 5-litrowa kula jest dla "złotej rybki" nieznośnym, ciasnym więzieniem.

Typową regułą jest przeznaczenie 2 litrów na 1 cm długości ciała średniej ryby - średnia ryba to na przykład labeo lub mieczyk. Dla ryb wysmukłych lub drobnych - jak cierniooczek, rineloricaria, albo neonki lub drobniczki - można przyjąć 1 L na 1 cm. Podobnie, możesz sobie pozwolić na pewne przerybienie w stosunku do tej reguły w przypadku ryb labiryntowych - które oddychają nie tlenem rozpuszczonym w wodzie, lecz powietrzem atmosferycznym - oraz w przypadku większości kirysów - które dobrze znoszą ciężkie warunki wodne. Przy takim "naciąganiu zasad" pamiętaj jednak, że ryby wytrzymałe nie mieszkają same w zbiorniku. Natomiast dla ryb masywnych jak welonki czy paletki musisz przeznaczyć więcej, lub dużo więcej wody, a tym bardziej dla ryb terytorialnych, które potrzebują dla siebie określonego obszaru na dnie lub w toni wodnej. Uwaga - ryby zimnolubne ("złote rybki") mają kilkukrotnie większe niż gatunki tropikalne wymagania jeśli chodzi o ilość wody i wydajność filtrów (ryby te dużo brudzą). Ponadto ryby zimnolubne mają około 2x wyższe wymagania pod względem natlenienia wody niż ryby tropilkalne - zgrubsza oznacza to konieczność 2x większej powierzchni wody przypadającej na 1 rybę.

Ile dawać jeść ?

Ryby będą zawszy "wyglądały" na głodne - niektóre gatunki są w tym nieomal wyspecjalizowane ;-). Nie można jednak dać się zwieść. Dorosłe ryby powinny dostawać posiłek raz, a maksymalnie 2 razy dziennie, taką porcję, jaką mogą zjeść w ciągu około 5 minut. Jeśli natychmiast zjedzą to, co dostały, można dać im trochę więcej.

Inaczej jest z narybkiem - powinien w zasadzie cały czas pływać w pokarmie, a gdy nieco podrośnie - należy małe rybki karmić po kilka razy dziennie - oczywiście, odpowiednie drobnym pokarmem.