« powrót

Woda w akwarium

  1. Jaka powinna być woda
  2. Jak często i ile wody zmieniać
  3. Co to jest cykl azotowy

Jaka powinna być woda

Najważniejsza jest stabilność. Ryby będą się lepiej czuły w niezmiennych warunkach wodnych, niż jeśli będziesz te warunki ustawicznie zmieniał, choćby dążąc do osiągnięcia stanu idealnego dla któregoś z gatunków. O ile, oczywiście warunki w zbiorniku nie będą zabójcze, a pH, twardość, stężenie NO3 będą misciły się w zakresie tolerancji zamieszkujących zbiornik gatunków. Zwłaszcza, że manipulując chemią wody można całkiem rozchwiać równowagę biologiczną w zbiorniku. Dlatego najlepiej dobierz ryby takich gatunków, które będą się dobrze czuły w wodzie jaką masz w kranie, ponieważ w przeciwnym wypadku przy każdej częściowej wymianie wody będziesz zmieniał jej parametry, co odbije się niekorzystnie na kondycji ryb.

W tym celu powinieneś zaopatrzyć się przynajmniej w podstawowe testy akwarystyczne. Będą Ci one potrzebne również później, w trakcie uruchamiania zbiornika, oraz co jakiś czas do kontroli jakości wody w zbiorniku już uruchomionym.

Może się okazać, że w przypadku rybek jakie wybrałeś do swojego zbiornika nie obejdzie sie bez filtra odwróconej osmozy. Zaś w żadnym wypadku do akwarium nie nadaje się woda mineralna, nawet niegazowana.

Jak często i ile wody zmieniać

Częściowa wymiana wody jest niezbędna do usunięcia z wody szkodliwych produktów przemiany materii, a także aby dostarczyć rybom i roślinom świeżej porcji minerałów i pierwiastków śladowych.

Musisz regularnie wymieniać część wody w zbiorniku - np. 10% co tydzień lub 20-25% co 2 tygodnie. Nie należy wymieniać więcej wody, bo gwałtownie zmienia to warunki w akwarium, ani też zmieniać rzadziej, bo wzrasta w zbiorniku stężenie trujących substancji, a wyczerpują się potrzebne. Woda do wymiany powinna być odstana co najmniej 1 dzień, a najlepiej również potraktowana specjalnym środkiem poprawiającym jej jakość (np. "Antychlor", "AquaSafe", "Aquatan", "Esklarin", ...). Aby zapewnić sobie stałą ilość odstanej wody, warto zaopatrzyć się w kilka 5-cio litrowych butelek po wodzie mineralnej (do tego celu może też służyć nieużywane akwarium). Za każdym razem po wlaniu do akwarium odstanej w butlach wody należy napełniać je świeżą i odstawiać do czasu następnej wymiany wody.

Aby ułatwić sobie podmianę wody, można zaopatrzyć się w podłączane do karanu za pomocą długiego węża urządzenie działające na zasadzie pompki Venturiego ("Python", "Aqua In-Out"). Można też doprowadzić instalację wodociągową do zbiornika za pomocą rurek z tworzywa sztucznego i wyposażyć akwarium w system ciągłej wymiany wody.

W czasie częściowej wymiany wody ściągaj za pomocą rurki z dzwonem (lejem) na końcu (lub przy pomocy odmulacza) zebrane na dnie nieczystości. Co kilka wymian wody należy również przepłukać filtr.

Co to jest cykl azotowy

W akwarium stale zachodzi skomplikowany proces w którym uczestniczą ryby, rośliny, bakterie żyjące w filtrze biologicznym i w dnie zbiornika, oraz Ty sam - dozując rybom pokarm i wymieniając wodę. Cykl azotowy to przemiana azotu zawartego w pokarmie ryb w amoniak wydalany przez ryby (lub - oby jak najrzadziej - pochodzący z psujących się resztkach pokarmu, gnijących roślin lub martwych ryb). Amoniak jest dla ryb trujący, jednak częściowo wchłaniany jest przez rośliny - dla których stanowi nawóz (dlatego "bezpieczniejsze" dla ryb są akwaria w których są żywe, a nie sztuczne rośliny), częściowo zaś jest przetwarzany przez żyjące w filtrze bakterie na również szkodliwe azotyny NO2, te zaś przez inne bakterie na znacznie już mniej szkodliwe azotany NO3. Jedyna metoda pozbycia się z akwarium azotanów to częściowa wymiana wody - lub budowa drugiego, nieco bardziej zaawansowanego filtra biologicznego, jakim jest denitryfikator.

Musisz pamiętać o tym, by nie zakłócać cyklu azotowego, np. przekarmiając ryby, zbyt rzadko wymieniając wodę, albo niszcząc kulturę bakterii w czasie wymiany wody. Bakterie nitryfikacyjne rozwijają się w filtrze i podłożu bardzo powoli, na podwojenie swojej liczebności i potrzebują co najmniej kilkunastu godzin. W wypadku ich wyginięcia, a także przy zakładaniu zbiornika minie kilka-kilkanaście dni zanim będą wystarcząjaca liczne, i to pod warunkiem, że będą miały dostatecznie dużo pożywki, czyli odchodów ryb. Potrzebują one do rozwoju związków azotu, przepływu wody i temperatury nie przekraczającej 35°C. Aby przyspieszyć ich rozwój, można zaszczepić bakterie za pomocą brudu z innego, działającego już filtra, lub za pomocą jednego z preparatów bakteryjnych ("Cycle", "Bactozyme", "Nitrivec", ...).