« powrót

Zbiornik

  1. Jakie dobrać rozmiary akwarium
  2. Jak ustawić zbiornik
  3. Podłoże i ozdoby

Jakie dobrać rozmiary akwarium

Im większe akwarium, tym łatwiej utrzymać w nim stabilne warunki właściwe do życia dla rybek. Możesz zacząć od zbiornika 40-50 litrów, ale pamiętaj, że będzie to od Ciebie wymagało znacznie więcej uwagi i staranności w opiece nad rybami niż nieco większe akwarium. Za minimalną, rozsądną wielkość można uznać 80 litrów. W zbyt małym zbiorniku nawet niewielka ilość nie zjedzonego pokarmu albo jedna śnięta rybka może stać się przyczyną prawdziwej katastrofy ekologicznej.

Jeśli jednak planujesz założenie dużo większego zbiornika, kilka razy się zastanów zanim zrobisz je wyższe niż 50 cm - bo zwyczajnie nie będziesz mógł sięgnąć ręka do dna i każda zmiana dekoracji w akwarium czy przepłukanie podłoża będzie się wiązało z koniecznością niemalże wejścia do zbiornika. Z drugiej strony, jeśli będziesz miał duży zbiornik, to wprawdzie możesz zmieniać nieco mniejszy procent wody niż w małym, jednak zawsze, powiedzmy, 10% z 200 litrów co 2 tygodnie to 20 litrów wody (wylać i wlać), czyli 2x20 kg wody od przelania.

Przy dobieraniu wysokości zbiornika powinieneś zastanowić się nie tylko nad przestrzenią w której będzie od stał, ale również jakie będą w nim ryby. Dla skalarów czy paletek 50 cm wysokości jest właściwie minimum. Dla prętników karłowatych czy remirezek w zupełności starczy 30 cm. Ponadto, o ile to możliwe, szerokość zbiornika nie powinna być znacznie mniejsza od wysokości - w przeciwnym wypadku trudno będzie tak zaaranżować zbiornik, by sprawiał wrażenie głębi.

Jak ustawić zbiornik

Akwarium powinno stać w takiej odległości od okna, by nie było intensywnie oświetlane promieniami słonecznymi, oraz możliwie daleko od grzejników czy innych urządzeń które mogłyby wpływać na temperaturę wody. W przeciwnym wypadku narażasz się na niekontrolowane wahania temperatury, która latem może się podnieść tak wysoko, że stanie się groźna dla życia rybek. Ponadto bezpośrednia operacja słoneczna spowoduje niekontrolowany rozrost glonów w akwarium. Najodpowiedniejszy byłby kąt w pokoju możliwie odległy od okna. Jednak, w wypadku słabo oświetlanych zbiorników, możliwość doświetlenia światłem odbitym od białych ścian może być cenna dla roślin.

Podłoże i ozdoby

Przygotowanie podłoża opisano w rozdziale poświęconym roślinom. Natomiast gotowe dno można jeszcze udekorować kamieniami, obtłuczonymi kawałkami doniczek, korzeniami czy pociętymi kawałkami bambusa (do dostania w supermarkecie, zwykle z możliwością pocięcia) - a nawet cegłami "dziurawkami" - budując z nich groty, jeśli takie są potrzebne rybom które się znajdą w akwarium (takim jak n.p. ryby sumokształtne lub bocje). Ponadto można użyć lignitów - będą one powodowały obniżenie twardości i pH (podobnie jak torf, jednak nie barwiąc przy tym wody tak mocno jak torf). Większość roślin i wiele ryb lubi taką lekko kwaskowatą wodę, pamiętaj jednak, że niektóre gatunki ryb powinny przebywać w wodzie twardej i przynajmniej obojętnej lub lekko zasadowej (dotyczy to szczególnie pielęgnic afrykańskich) - musisz to uwzględnić przy planowaniu zbiornika. Dostosuj też wystrój akwarium do planowanej obsady ryb: niektóre gatunki pielęgnic będą niszczyły wszystkie rośliny, inne zaś ryby będą ciężko zestresowane nie mogąc ukryć się pomiędzy roślinami. Jeszcze innym zaś niezbędnie są potrzebne groty i inne kryjówki.