« powrót

Glonojady

  1. Zbrojniki
  2. Otocinclus
  3. Croccocheilus siamensis
  4. Piękniczkowate
  5. Gyrinocheilus aymonieri

Ryby zjadające glony są najprostrzym sposobem utrzymania ich ilości na dopuszczalnym poziomie. Poniżej przegląd kilku gatunków "glonojadów".

Zbrojniki

Popularne w akwariach ryby z rodajów Ancistrus sp. i Peckoltia. Ogromna grupa wielu gatunków ryb. Mniejsze z nich są znakomite do oczyszczania akwarium z nalotu zielenic na szybach i roślinach.

Otocinclus

Również należy do zbrojników. Jeden z najmniejszych glonojadów - osiąga ok. 4 cm - jest równocześnie jednym z najbardziej pracowitych czyścicieli. Musi być trzymany w stadku co najmniej 5 osobników. W Polsce, niestety, dość trudny do dostania. Bardzo wrażliwy na złą jakość wody.

Croccocheilus siamensis

Sprzedawany jako "glonojad malajski", czasem też zwany "kosiarką". Jedyna ryba chętnie i skutecznie zjadająca długie, pędzlowate "brody" z rodziny Compsopogon. Łatwo go pomylić z bliskim krewnym, Epalzeorhynchus kallopterus, nie jedzącym w ogóle glonów.

Piękniczkowate

Molinezje, gupiki Poecilia sp., zmieniaki i mieczyki Xiphophorus sp. jedzą, choć niezbyt chętnie, glony nitkowate (zielenice). Dlatego dobrze się nadają jako początkowa obsada w uruchamianym zbiorniku, nie należy ich jednak w tym okresie specjalnie karmić.

Gyrinocheilus aymonieri

Sprzedawany jako "glonojad syjamski", młode osobniki są rzeczywiście dobrymi czyścicielami glonów. Niestety, starsze często atakują inne ryby, obgryzając je ze śluzu pokrywającego ciało, co może nawet doprowadzić do śmierci zaatakowanej rybki.